Choroba Dupuytrena (inaczej przykurcz rozcięgna dłoniowego) to schorzenie dotykające najczęściej osoby po 35. roku życia i starsze. Wraz z wiekiem wzrasta liczba pacjentów chorych na przykurcz Dupuytrena (odsetek zachorowań jest największy po 70. roku życia). Zwłaszcza u mężczyzn można zaobserwować charakterystyczne bliznowacenia rozcięgna dłoniowego i przykurcz zgięciowy palców (najczęściej czwartego i piątego), który z czasem może się zwiększać, uniemożliwiając wyprost palca oraz ograniczając ruchomość ręki. W zaawansowanym stadium choroby, pacjent może mieć problem z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak trzymanie kubka, przywitanie się czy włożenie ręki do kieszeni.
Przykurcz Dupuytrena – przyczyny
Przyczyny przykurczu palców nie są do końca znane. Przyjmuje się, że czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na zespół Dupuytrena są predyspozycje genetyczne. Zapadalność na to schorzenie jest również większa w przypadku osób, które:
- cierpią na cukrzycę,
- palą nałogowo papierosy,
- są uzależnione od alkoholu,
- w pracy wykorzystują urządzenia mechaniczne, które drgają/wibrują, na przykład młot pneumatyczny, maszyna do ubijania ziemi itd.
Inne przyczyny choroby Dupuytrena to powtarzające się urazy czy współistnienie schorzeń nerwu łokciowego czy w układzie nerwowym.
Choroba Dupuytrena – objawy
Objawy choroby Dupuytrena to zgrubienia podskórne na wewnętrznej stronie dłoni, ból odczuwany podczas zginania palców oraz bliznowacenie zmian. Przykurczowi Dupuytrena moga towarzyszyć także następujące symptomy:
- mrowienie i drętwienie,
- nadmierna potliwość dłoni,
- zmniejszone czucie,
- problemy z poruszaniem palcami,
- przykurcz rozcięgna dłoniowego.
W przypadku wystąpienia choroby Dupuytrena konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, podczas którego usuwa się przerośniętą powięź.
Skontaktuj się z nami!
Jeśli chcesz umówić się na konsultację lub uzyskać więcej informacji, napisz do nas lub zadzwoń: 501-081-018.