chirurgia plastyczna dr kulicki

Dla pacjenta

Warto  sprawdzić, czy chirurg, u którego mam mieć operację posiada stosowną specjalizację. Można to zrobić na stronie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej www.ptchprie.pl, gdzie opublikowane są nazwiska wszystkich lekarzy specjalistów.

Czy konsultacja przed zabiegiem jest konieczna?

Tak konsultacja przed zabiegiem jest konieczna. Pacjent przedstawia swoje oczekiwania, a lekarz możliwości operacyjne oraz  spodziewane rezultaty. Każdy zabieg jest inny. Konsultacja pozwala na dobranie odpowiedniej metody operacyjnej oraz omówienie postępowania przed i pooperacyjnego. Pacjent dostaje zgodę na operację do domu aby mógł się z nią zapoznać.

Jak się przygotować do operacji?

Należy  mieć ze sobą wyniki badań zleconych przez lekarza podczas konsultacji. Pacjent powinien mieć własne kosmetyki, kapcie i piżamę. Podczas pobytu w Klinice pacjenci maja dostęp do TV oraz bezpłatnego WiFi.

Czy szczepienie WZW typu B jest wymagane do zabiegu?
Szczepienie przeciw WZW typu B nie jest wymagane lecz zalecane. Chroni nas przed zakażeniem wirusem typu B wywołującym żółtaczkę zakaźną.
Większość z nas była szczepiona przeciw WZW typu B (wirusowe zapalenie wątroby) w ramach kalendarza szczepień. W takim wypadku wystarczy sprawdzić w karcie szczepień lub u lekarza pierwszego kontaktu czy wykonano pełne trzy dawki. Możemy również sprawdzić naszą odporność wykonując badanie przeciwciał. Jesli ktoś nie był szczepiony należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu ustalenia postępowania. Zgodnie z zaleceniami PZH szczepienie przeciw WZW typu B jest zalecane , ale nie obowiązkowe.
 
Czy istnieje ryzyko wystąpienia powikłań po operacji?

Po operacji plastycznej, tak jak i po każdej innej operacji, mogą wystąpić groźne powikłania i komplikacje.

 • Narkoza. Znieczulenie miejscowe lub ogólne może wywołać  powstanie reakcji alergicznej, której następstwem  są  przejściowe zmiany na skórze, spadek ciśnienia czy nawet  omdlenie. W skrajnych przypadkach może dojść do wystąpienia wstrząsu, który jest stanem zagrożenia zdrowia i życia. Dlatego przy większości zabiegów jest lekarz anestezjolog aby w razie niebezpieczeństwa pomoc mogła być udzielona jak najwcześniej. Podczas pierwszej konsultacji należy poinformować lekarza o chorobach przewlkłych, przyjmowanych lekach i innych zaburzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo znieczulenia i operacji.
 • Krwotok. Nawet przy niewielkim zabiegu chirurgicznym może wystąpić krwawienie.  Niektóre zabiegi takie jak plastyka brzucha, redukcja piersi lub face-lift są związane z większym ryzykiem krwotoku. W celu obniżenia ryzyka masywnego krwawienia stosuje się dokładną hemostazę podczas zabiegu, kleje tkankowe i opatrunki uciskowe. Pacjenci proszeni są przed zabiegiem o wykonanie testów oceniających podstawowe parametry krzepnięcia krwi (APTT, INR, morfologia z oceną ilości erytrocytów i poziomu krwinek płytkowych), które pozwalają wykryć nieprawidłowości zwiększające ryzyko krwawienia.
 • Powikłania zakrzepowo-zatorowe. Jeśli  pacjent ma żylaki kończyn dolnych lub jeśli w przeszłości wystąpiły choroby lub następstwa zakrzepowo-zatorowe,  warto o tym  poinformować lekarza . Kobiety powinny poinformować o leczeniu antykoncepcyjnym lub innym hormonalnym. Przyjmowanie hormonów jest jednym z czynników podwyższających ryzyko zakrzepowe.
 • Infekcja. Zdarza się jak przy innych operacjach. Pojawia się najczęściej kilka dni po operacji plastycznej. Jeśli do niej dochodzi, konieczne jest Przestrzeganie zaleceń lekarskich. Najczęściej konieczna jest codzienna zmiana opatrunków (we własnym zakresie lub w klinice), Przyjmowanie antybiotyków, czasem rewizja rany. Gojenie po wystąpieniu infekcji może trwać znacznie dłużej nawet kilka miesięcy.  .
 • Blizny. Operacja plastyczna zawsze pozostawia blizny. Proces gojenia zwykle następuje dość szybko, choć może zająć nawet 3 lata. Blizny z początku są czerwone, a po upływie miesiąca bledną i robią się płaskie.
Ile kosztują operacje plastyczne?

Ceny operacji plastycznych mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju zabiegu. Ogólnie rzecz biorąc, niektóre z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych, takich jak lifting twarzy, rekonstrukcja piersi, zmniejszenie piersi lub chirurgia nosa, mogą kosztować od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zaleca się uzyskanie szczegółowych cen od wybranej kliniki lub lekarza przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu operacji.

Jakie są operacje plastyczne?

Operacje plastyczne to zabiegi chirurgiczne wykonywane w celu poprawy wyglądu lub kształtu ciała. Do najczęściej wykonywanych operacji plastycznych należą:

 • Liposukcja – usuwanie nadmiaru tłuszczu z określonych partii ciała
 • Powiększanie piersi – implanty piersi
 • Zmniejszanie piersi – redukcja piersi
 • Kształtowanie twarzy – chirurgia plastyczna twarzy
 • Lifting twarzy i szyi – zabieg mający na celu odmłodzenie i uniesienie skóry twarzy i szyi
 • Korzystanie z korektora nosa – plastyka nosa
 • Zabiegi na brzuchu – plastyka brzucha
 • Zabiegi na udach i pośladkach – liposukcja, implanty pośladków, modelowanie ud
 • Zabiegi na ramionach – lifting ramion
 • Zabiegi na oczach – korekcja kształtu brwi, usuwanie cieni pod oczami.
Czy operacje plastyczne są bezpieczne?

Wszystkie operacje chirurgiczne niosą ze sobą pewne ryzyko, ale jeśli są przeprowadzane przez wykwalifikowanego chirurga i w odpowiednim ośrodku medycznym, to ryzyko jest minimalne. Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu operacji plastycznej, należy dokładnie przemyśleć swoje decyzje i zasięgnąć porady lekarza.

Czy każdy może zdecydować się na operację plastyczną?

Nie, nie każdy może zdecydować się na operację plastyczną. Przed przeprowadzeniem zabiegu, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, aby upewnić się, że jest on/ona fizycznie i psychicznie gotowa/y do podjęcia takiej decyzji. Niektóre osoby mogą być odpowiednio przygotowane do operacji plastycznej, ale ich stan zdrowia może stanowić przeciwwskazanie do jej wykonania.

Czy operacje plastyczne są bolesne?

W większości przypadków pacjenci odczuwają niewielki dyskomfort podczas i po operacji plastycznej, ale rzadko są one bolesne. Chirurg plastyczny zazwyczaj stosuje znieczulenie miejscowe lub ogólne, aby zminimalizować odczuwanie bólu. Pacjenci mogą również otrzymać receptę na leki przeciwbólowe po zabiegu, aby złagodzić ewentualne dolegliwości.

Start typing and press Enter to search