chirurgia plastyczna dr kulicki
chirurgia plastyczna piersi

Chirurgia plastyczna piersi – jakie są najpopularniejsze zabiegi na piersi?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się zabiegi chirurgii plastycznej, w szczególności wykonywane w obrębie piersi. Operacje plastyczne koncentrują się na korekcie defektów w wyglądzie biustu, związanych m.in. z utratą jędrności, nadmiarem tłuszczu, asymetrią. Zabiegi mogą zostać przeprowadzone zarówno z powodów estetycznych, jak i ze wskazań zdrowotnych (np. mastektomia). Na jakie operacje plastyczne piersi można się zdecydować?


Plastyka piersi u kobiet – wskazania

Piersi to jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości. Niestety wiek, choroby, przebyte ciąże czy wahania wagi przyczyniają się do stopniowej utraty jędrności, opadania biustu, odkładania nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz zmiany wyglądu piersi. Z tego powodu wiele kobiet nie odczuwa zadowolenia i satysfakcji w codziennym życiu, co wpływa negatywnie na ich samoocenę, pewność siebie czy atrakcyjność. Również rozmiar biustu może być przyczyną kompleksów. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad operacją piersi. Główne wskazania do zabiegu to:

 • asymetria piersi,
 • zmiana kształtu biustu po utracie wagi, ciąży czy karmieniu,
 • niezadowolenie pacjentki z rozmiaru piersi,
 • względy zdrowotne, np. zbyt duży biust, który wywołuje ból i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, a także może prowadzić do rozwoju wad postawy.

Chirurgia plastyczna biustu – wykonywane zabiegi

W ramach chirurgii plastycznej piersi wykonuje się następujące zabiegi:

 1. Powiększenie piersi (augmentacja)

Podczas operacji powiększenia piersi stosuje się implanty, które wprowadza się pod mięsień lub gruczoł piersiowy poprzez nacięcie wykonane pod biustem, wokół otoczki bądź pod pachą. Rozmiar i kształt implantów dobierany jest indywidualnie do pacjentki, w oparciu o jej warunki anatomiczne i oczekiwania. Okres rekonwalescencji trwa około 2 tygodni. Uzyskane w trakcie zabiegu efekty widoczne są od razu.

 1. Podniesienie piersi (mastopeksja)

Lifting piersi polega na usunięciu zwiotczałej skóry oraz wymodelowaniu kształtu gruczołu piersiowego. Po zabiegu należy nosić specjalny stanik pooperacyjny, który pomoże w ukształtowaniu biustu. Na całkowity efekt podniesienia piersi trzeba poczekać kilka tygodni.

 1. Pomniejszenie piersi (mammoplastyka)

Zmniejszenie piersi polega na usunięciu nadmiaru tłuszczu i tkanki gruczołowej piersi do pożądanego rozmiaru, a następnie wymodelowaniu biustu, tak żeby był symetryczny. Zabieg obejmuje również zmianę położenia brodawki i zmniejszenie otoczki sutkowej. Po operacji pacjentka musi nosić całodobowo stanik pooperacyjny.

W celu zlikwidowania widocznej asymetrii piersi, wykonuje się również zabieg powiększający jedną pierś oraz pomniejszający drugą.


Operacje plastyczne piersi – przeciwwskazania

Mimo że operacja plastyczna piersi wykonana w profesjonalnej klinice przez doświadczonego specjalistę jest bezpieczna, istnieją określone przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Są to:

 • ciąża,
 • menstruacja w dzień zabiegu,
 • przeziębienie,
 • stany zapalne,
 • duża otyłość,
 • zaburzenia hormonalne,
 • żylaki. 

Chirurgia plastyczna piersi – podsumowanie

Zabiegi chirurgii plastycznej pomagają w korekcie wyglądu piersi, ich kształtu, rozmiaru, a także w wyeliminowaniu asymetrii i zwiotczeń. Dzięki temu poprawia się samopoczucie i stan psychiczny pacjentek. Plastyka biustu obejmuje następujące operacje: powiększenie, pomniejszenie, podniesienie piersi oraz zlikwidowanie asymetrii.

Zobacz

Powiązane wpisy

plastyka powiek górnych

Plastyka powiek górnych

Wygląd zewnętrzny to nasza wizytówka. To właśnie pierwsze wrażenie ma wpływ na to, w jaki sposób odbiera nas otoczenie. Podczas rozmowy z nowo poznaną osobą zwracamy szczególną uwagę na oczy. Nie bez powodu określane są one zwierciadłem

medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna – skuteczne zabiegi odmładzające

Medycyna estetyczna to dziedzina skoncentrowana na poprawie jakości życia i komfortu psychicznego pacjentów, a także zwiększeniu ich zadowolenia z wyglądu. Jest to możliwe dzięki usunięciu mankamentów urody o różnym podłożu (zmarszczki, wiotkość, przebarwienia itd.). W ramach medycyny

botoks

Botoks – skuteczny zabieg na zmarszczki

Zmarszczki mimiczne to powszechny problem, który dotyka zarówno dojrzałe osoby, jak i młode o ekspresyjnej mimice twarzy. Główną przyczyną ich powstawania jest intensywna praca mięśni podczas wyrażania emocji, myśli czy postawy wobec innych ludzi. W ciągu dnia

Start typing and press Enter to search