chirurgia plastyczna dr kulicki
plastyka powiek górnych

Plastyka powiek górnych

Wygląd zewnętrzny to nasza wizytówka. To właśnie pierwsze wrażenie ma wpływ na to, w jaki sposób odbiera nas otoczenie. Podczas rozmowy z nowo poznaną osobą zwracamy szczególną uwagę na oczy. Nie bez powodu określane są one zwierciadłem duszy. Piękne spojrzenie przyciąga wzrok, dodaje nam pewności siebie i sprawia, że czujemy się atrakcyjniejsi. Wiele osób boryka się jednak z problemem luźnej i obwisłej skóry wokół oczu. Opadająca powieka to dolegliwość, która w znaczący sposób zmienia wygląd twarzy, dodaje lat, zaniża samoocenę, a także ogranicza pole widzenia. Blefaroplastyka to skuteczny zabieg chirurgii estetycznej, dzięki któremu można skorygować opadające powieki górne. Na czym polega? Jakie są wskazania do wykonania plastyki powiek?

Opadające powieki – przyczyny

Opadająca powieka to problem, z którym borykają się osoby w różnym wieku. Najczęściej zmniejszenie szpary powiekowej jest związane z naturalnym proces starzenia, który zachodzi w organizmie już przed 30. rokiem życia. Wówczas dochodzi do stopniowej utraty kolagenu, przez co skóra staje się wiotka, luźna i obwisła. Ponadto u starszych osób można zaobserwować utratę napięcia i siły mięśnia dźwigacza powieki górnej. W przypadku dzieci mamy do czynienia z wrodzonym opadaniem powieki.

Jakie są główne objawy dolegliwości? To przede wszystkim trudność z podnoszeniem i opuszczaniem powiek, zamknięciem oka/oczu, problemy z widzeniem (w tym podwójne widzenie), przymrużenie oczu, łzawienie, a nawet zez.

Plastyka powiek górnych – na czym polega?

Blefaroplastyka to zabieg, który można wykonać zarówno na powiekach górnych, jak i dolnych. Procedura rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem, podczas którego lekarz wyklucza przeciwwskazania do zabiegu, takie jak:

  • cukrzyca,
  • niewyrównane ciśnienie tętnicze,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • nowotwory,
  • ciąża i okres laktacji,
  • choroby autoimmunologiczne i endokrynologiczne,
  • aktywne infekcje skórne,
  • infekcje śluzówek,
  • skazy naczyniowe.

Następnie specjalista zleca wykonanie odpowiednich badań, na przykład morfologii z rozmazem, poziomu elektrolitów, zaburzenia krzepnięcia krwi czy badań okulistycznych. Ponadto podczas konsultacji lekarz wyjaśnia, jak będzie przebiegał zabieg i jakie efekty można uzyskać.

Warto dodać, że na tydzień przed plastyką powiek górnych, pacjent nie powinien przyjmować żadnych leków, które mogłyby wpłynąć w jakiś sposób na krzepliwość krwi. Powinien również zrezygnować na ten czas z palenia papierosów.

Blefaroplastyka powiek górnych – przebieg

Zabieg blefaroplastyki polega na wykonaniu nacięcia na powiece górnej (w takim miejscu, aby przy otwartym oku nie było ono widoczne), oddzieleniu fragmentu skóry o szerokości od 5 mm do 10 mm, usunięciu go wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej oraz zaszyciu rany za pomocą jednego szwu pojedynczego lub szwów ciągłych. Po zabiegu plastyki powiek górnych nie pozostają blizny, ponieważ nacięcie wykonane jest w naturalnym załamaniu skóry. Blefaroplastyka jest bezbolesna, ponieważ zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Plastyka powiek górnych – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu blefaroplastyki powiek górnych pacjent powinien unikać intensywnego wysiłku fizycznego, picia alkoholu i palenia papierosów. Przez 24 godzin od momentu wykonania plastyki powiek, należy oszczędzać oczy, chronić je przed słońcem i wiatrem. Aby zmniejszyć uczucie swędzenia i pieczenia oczu, wskazane jest stosowanie przepisanych przez lekarza kropli.

Plastyka powiek górnych – efekty

Dzięki zabiegowi plastyki powiek górnych, poprawia się ogólny wygląd oka – oczy wydają się większe, a spojrzenie odmłodzone. W ten sposób można zwiększyć również zakres widzenia, dzięki usunięciu nadmiaru skóry.

Plastyka powiek górnych – wskazania

Wskazania do zabiegu blefaroplastyki to nie tylko opadająca powieka, lecz także: problem z widzeniem spowodowany nadmiarem skóry na powiekach górnych, wiotka skóra wokół oczu, asymetria oczu, przepuklina tłuszczowa.

Podsumowanie

Plastyka powiek górnych to skuteczny i bezpieczny zabieg z zakresu chirurgii plastycznej twarzy, który polega na wycięciu fragmentu skóry. Blefaroplastykę przeprowadza się zarówno ze względów estetycznych (obwisła, luźna skóra dodaje lat i zmienia wygląd twarzy), jak i zdrowotnych (problemy z widzeniem). Efekt – odmłodzenie spojrzenia i pacjenta, zwiększone pole widzenia, a także większa satysfakcja ze swojego wyglądu.

Zobacz

Powiązane wpisy

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to powszechny problem, który dotyczy wielu osób na całym świecie. Jest to schorzenie związane z uciskiem nerwu pośrodkowego, przechodzącego przez nadgarstek w kanale nadgarstka. Ucisk ten prowadzi do bólu, drętwienia, osłabienia i uczucia mrowienia

implanty łydek warszawa

Implanty łydek

Implanty łydek to coraz popularniejsza metoda poprawy wyglądu i proporcji dolnej części nóg, która pozwala na uzyskanie estetycznych i harmonijnych kształtów. Dla wielu osób, szczególnie tych, którzy mają trudności z rozbudową mięśni łydek, mimo regularnych ćwiczeń, ten

liposukcja warszawa

Odsysanie tkanki tłuszczowej

Nadmiar tkanki tłuszczowej to defekt estetyczny, który może oddziaływać negatywnie na samopoczucie, pewność siebie, poczucie atrakcyjności oraz samoocenę. Odkładanie tłuszczu na brzuchu czy innych partiach ciała wpływa również niekorzystnie na zdrowie – przyczynia się do powstawania stanów

plastyka brzucha

Plastyka brzucha

Jędrny, płaski brzuch to marzenie wielu kobiet. Niestety, czasem mimo regularnej aktywności fizycznej i zdrowej, zbilansowanej diety, niemożliwe jest uzyskanie satysfakcjonującego efektu w postaci sprężystej skóry. Jednym z poważnych problemów estetycznych jest fałd brzuszny, czyli rozciągnięta, obwisła

Start typing and press Enter to search