chirurgia plastyczna dr kulicki
plastyka brzucha

Plastyka brzucha

Jędrny, płaski brzuch to marzenie wielu kobiet. Niestety, czasem mimo regularnej aktywności fizycznej i zdrowej, zbilansowanej diety, niemożliwe jest uzyskanie satysfakcjonującego efektu w postaci sprężystej skóry. Jednym z poważnych problemów estetycznych jest fałd brzuszny, czyli rozciągnięta, obwisła skóra w dolnej części brzucha. Nadmiar wiotkiej skóry powstaje na skutek przebytej ciąży czy utraty wagi. Aby zlikwidować nieestetyczne fałdy, warto zdecydować się na operację plastyczną brzucha. Na czym polega zabieg abdominoplastyki? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do plastyki brzucha? Zapraszamy do lektury.

Operacja plastyczna brzucha – na czym polega?

Jak wygląda zabieg plastyki brzucha? Przed operacją stosuje się znieczulenie ogólne. Następnie lekarz chirurg wykonuje cięcie od jednego do drugiego biodra oraz wokół pępka, po czym oddziela skórę i tkankę tłuszczową od powięzi mięśniowej oraz zbliża do siebie mięśnie proste brzucha. Wyznacza również nowe miejsce na pępek.

Celem zabiegu abdominoplastyki jest przywrócenie prawidłowego przebiegu mięśni oraz poprawa wyglądu brzucha poprzez likwidację fałdu brzusznego i nadmiaru tkanki tłuszczowej. Po operacji plastycznej, brzuch jest wymodelowany, skóra jędrniejsza i napięta, obwód pasa zmniejszony.

Plastyka brzucha – jak się przygotować do zabiegu?

Przed operacją plastyczną brzucha lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, podczas którego zapoznaje się z jego stanem zdrowia oraz informuje o tym, jakich leków nie należy brać, co jeść i pić przed zabiegiem oraz kiedy powinno się odstawić palenie papierosów. W trakcie konsultacji omawiany jest również przebieg zabiegu, sposoby znieczulenia, uzyskane rezultaty oraz możliwe powikłania (opuchlizna, ból, krwiaki).

Ponadto przed plastyką brzucha pacjent powinien wykonać określone badania, takie jak: 

 • morfologia,
 • USG powłok brzusznych i jamy brzusznej,
 • EKG,
 • poziom cukru we krwi,
 • krzepnięcie krwi.

Operacja plastyki brzucha – po zabiegu

Po plastyce brzucha pacjent powinien nosić przez około miesiąc elastyczny pas, który ułatwia poruszanie się, przyspiesza powrót do pełnej sprawności oraz redukuje dolegliwości bólowe. Okres rekonwalescencji po zabiegu wynosi 6 tygodni. Po upływie tego czasu można powrócić do uprawiania sportu, przy czym należy unikać intensywnych treningów, które mogłyby doprowadzić do otwarcia rany i powikłań. Ćwiczenia mogą być intensywniejsze po całkowitym zagojeniu się rany pooperacyjnej.

Warto dodać, że przez okres około 6 miesięcy, należy zabezpieczać blizny przed promieniowaniem słonecznym po to, aby uniknąć powstawania przebarwień.

Jaką dietę stosować po zabiegu abdominoplastyki? Lekkostrawną, bogatą w witaminy i minerały. Należy zatem wystrzegać się ciężkich, tłustych, smażonych posiłków.

Plastyka brzucha – wskazania

Jakie są wskazania do plastyki brzucha? To przede wszystkim:

 • obwisła skóra na brzuchu powstała wskutek intensywnego odchudzania i szybkiej utraty wagi, przebytej ciąży lub po operacji zmniejszenia żołądka,
 • przepuklina brzuszna,
 • rozstęp mięśni prostych brzucha.

Plastyka brzucha – przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do operacji plastycznej brzucha to:

 • ciąża,
 • choroby nowotworowe,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • cukrzyca,
 • nieunormowane nadciśnienie tętnicze,
 • nadczynność tarczycy,
 • aktywne infekcje,
 • blizny w miejscu zabiegowym,
 • zmiany ropne,
 • duża otyłość.

Plastyka brzucha – podsumowanie

Fałd brzuszny to problem, który najczęściej dotyczy kobiet po ciąży oraz pacjentów po operacji bariatrycznej. Z wiotką, obwisłą skórą na brzuchu borykają się również osoby, które w krótkim czasie zrzuciły dużo kilogramów. Plastyka brzucha (inaczej abdominoplastyka) to zabieg polegający na usuwaniu luźnej skóry i nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jakie są efekty operacji plastycznej brzucha? Wyszczuplenie brzucha, ujędrnienie skóry, pozbycie się nadmiaru skóry i tłuszczu, zmniejszenie obwodu.

Zobacz

Powiązane wpisy

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to powszechny problem, który dotyczy wielu osób na całym świecie. Jest to schorzenie związane z uciskiem nerwu pośrodkowego, przechodzącego przez nadgarstek w kanale nadgarstka. Ucisk ten prowadzi do bólu, drętwienia, osłabienia i uczucia mrowienia

implanty łydek warszawa

Implanty łydek

Implanty łydek to coraz popularniejsza metoda poprawy wyglądu i proporcji dolnej części nóg, która pozwala na uzyskanie estetycznych i harmonijnych kształtów. Dla wielu osób, szczególnie tych, którzy mają trudności z rozbudową mięśni łydek, mimo regularnych ćwiczeń, ten

liposukcja warszawa

Odsysanie tkanki tłuszczowej

Nadmiar tkanki tłuszczowej to defekt estetyczny, który może oddziaływać negatywnie na samopoczucie, pewność siebie, poczucie atrakcyjności oraz samoocenę. Odkładanie tłuszczu na brzuchu czy innych partiach ciała wpływa również niekorzystnie na zdrowie – przyczynia się do powstawania stanów

plastyka brzucha

Plastyka brzucha

Jędrny, płaski brzuch to marzenie wielu kobiet. Niestety, czasem mimo regularnej aktywności fizycznej i zdrowej, zbilansowanej diety, niemożliwe jest uzyskanie satysfakcjonującego efektu w postaci sprężystej skóry. Jednym z poważnych problemów estetycznych jest fałd brzuszny, czyli rozciągnięta, obwisła

Start typing and press Enter to search