chirurgia plastyczna dr kulicki
korekta odstających uszu warszawa

Korekcja odstających uszu

Odstające uszy to mankament urody spowodowany nietypową budową małżowiny usznej. Problem bardzo często jest źródłem kompleksów, poczucia braku akceptacji, niskiej samooceny, obniżonej wiary w siebie, a także powodem wstydu. Skuteczną metodą korekty uszu jest otoplastyka. To operacja plastyczna, która może być przeprowadzana również u najmłodszych pacjentów (po 12. roku życia) w celu zmiany kształtu, położenia bądź rozmiaru uszu. Jak wygląda rekonwalescencja po chirurgicznej korekcji uszu? Na czym polega ww. zabieg z zakresu chirurgii plastycznej?

Przebieg zabiegu korekcji odstających uszu

Przed zabiegiem korekcji uszu, chirurg przeprowadza konsultację z pacjentem, podczas której omawia przebieg operacji, wykorzystywane metody oraz rezultaty zabiegu. Na tym etapie lekarz z zakresu chirurgii plastycznej zleca również wykonanie badań laboratoryjnych po to, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i zakwalifikować pacjenta do operacji.

Chirurgiczna korekcja uszu wykonywana jest w znieczuleniu. W trakcie zabiegu, chirurg plastyczny wykonuje nacięcia za małżowiną, dzięki czemu blizny pooperacyjne będą mniej widoczne. Po odsłonięciu chrząstki, dochodzi do jej modelowania aż do momentu uzyskania oczekiwanego kształtu i rozmiaru. Ostatnim etapem operacji plastycznej uszu jest założenie szwów kształtujących, które są zdejmowane po około tygodniu/dwóch od zabiegu.

Bezpośrednio po korekcji odstających uszu, lekarz zakłada opatrunek z antybiotykiem stabilizowany przy pomocy opaski bandażowej, dzięki czemu dodatkowo kształtuje się wygląd małżowin. Po zabiegu chirurgicznym uszu pacjent może odczuwać przez kilka/kilkanaście dni ból i dyskomfort. Wystąpić może również obrzęk i zaburzenia czucia, które ustąpią samoistnie. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego bądź krwiaka, należy niezwłocznie skontaktować się z chirurgiem plastycznym.

Zalecenia po korekcji chirurgicznej uszu to:

  • do czasu zdjęcia szwów nie powinno się myć głowy,
  • należy nosić opaskę na uszach przez kilka pierwszych tygodni po operacji – najpierw cały czas, a następnie wyłącznie podczas uprawiania sportu i spania.

Otoplastyka – wskazania do zabiegu

Główne wskazania do zabiegu otoplastyki to niezadowolenie z wyglądu uszu. Odstawanie uszu to wada wrodzona, która pojawia się na skutek niewłaściwie rozwijającej się chrząstki. Odstające uszy to także cecha dziedziczna.

Chirurgiczna operacja uszu – efekty

Jakie są efekty po zabiegu korekcji odstających uszu? Otoplastyka umożliwia zmniejszenie nachylenia małżowin, dzięki czemu poprawiony zostaje wygląd uszu, twarz wydaje się bardziej symetryczna, a samopoczucie pacjenta jest lepsze.

Zabieg korekcji odstających uszu – przeciwwskazania

Istnieją określone przeciwwskazania do wykonania plastyki odstających uszu, takie jak:

  • ciąża,
  • skazy naczyniowe,
  • infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • cukrzyca,
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • anemia.

Otoplastyka uszu – podsumowanie

Odstające uszy to problem estetyczny, który może wpływać negatywnie na poczucie atrakcyjności, pewność siebie, jakość życia czy kontakty międzyludzkie. W szczególności w wieku szkolnym, dzieci mogą doświadczyć wielu nieprzyjemności w związku z nietypowym ustawieniem małżowin usznych, co może przyczyniać się do izolacji społecznej, trudności z nauką, złego samopoczucia. Korekcja odstających uszu polega na modelowaniu chrząstki w celu uzyskania nowego kształtu ucha. Po zabiegu zakłada się szwy. Operację plastyczną uszu wykonuje się nie tylko u osób dorosłych, lecz także u dzieci. Korekcja małżowiny u dzieci przebiega sprawniej, wiąże się również z mniejszym ryzykiem wystąpienia dolegliwości pooperacyjnych.

Zobacz

Powiązane wpisy

korekta odstających uszu warszawa

Korekcja odstających uszu

Odstające uszy to mankament urody spowodowany nietypową budową małżowiny usznej. Problem bardzo często jest źródłem kompleksów, poczucia braku akceptacji, niskiej samooceny, obniżonej wiary w siebie, a także powodem wstydu. Skuteczną metodą korekty uszu jest otoplastyka. To operacja

korekcja nosa warszawa

Korekcja nosa – na czym polega?

To jak wyglądamy ma ogromny wpływ na to, jak postrzegają nas inni ludzie. Brak satysfakcji z wyglądu zewnętrznego oddziałuje niekorzystnie na psychikę, samoocenę, pewność siebie czy kontakty międzyludzkie. Defektem estetycznym wywołującym uczucie dyskomfortu są zmarszczki, wiotka skóra,

plastyka powiek górnych

Plastyka powiek górnych

Wygląd zewnętrzny to nasza wizytówka. To właśnie pierwsze wrażenie ma wpływ na to, w jaki sposób odbiera nas otoczenie. Podczas rozmowy z nowo poznaną osobą zwracamy szczególną uwagę na oczy. Nie bez powodu określane są one zwierciadłem

Start typing and press Enter to search