chirurgia plastyczna dr kulicki
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to powszechny problem, który dotyczy wielu osób na całym świecie. Jest to schorzenie związane z uciskiem nerwu pośrodkowego, przechodzącego przez nadgarstek w kanale nadgarstka. Ucisk ten prowadzi do bólu, drętwienia, osłabienia i uczucia mrowienia w dłoni, palcach oraz nadgarstku. Chociaż zespół cieśni nadgarstka może występować u każdej osoby, niektóre grupy są bardziej narażone, w tym kobiety, osoby otyłe oraz osoby wykonujące prace, które wymagają powtarzalnych ruchów nadgarstka. W jaki sposób leczyć zespół cieśni nadgarstka? Zachęcamy do lektury.

Objawy cieśni nadgarstka

Objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą być różnorodne i często rozwijają się stopniowo, z czasem nasilając się.

  • Ból – pacjenci mogą odczuwać ból w nadgarstku, dłoni, palcach lub przedramieniu. Może być on ostry, przewlekły lub pulsujący.
  • Drętwienie i mrowienie – uczucie drętwienia, mrowienia oraz szczypania może występować w palcach, dłoniach i nadgarstkach.
  • Osłabienie mięśni – może powodować trudności w trzymaniu przedmiotów, a także wykonywaniu codziennych czynności, takich jak zapięcie guzika czy trzymanie długopisu.
  • Zespół cieśni nadgarstka może prowadzić do zaburzeń snu, gdyż ból i drętwienie nasilają się w nocy.

Przyczyny powstawania zespołu cieśni nadgarstka

Do podstawowych przyczyn zespołu cieśni nadgarstka można zaliczyć poniższe czynniki.

  • Uraz, infekcja– stan zapalny i obrzęk w okolicy nadgarstka może prowadzić do ucisku nerwu pośrodkowego.
  • Czynniki hormonalne – zmiany hormonalne, takie jak te występujące podczas ciąży, menopauzy lub w wyniku chorób tarczycy, mogą wpływać na powstawanie zespołu cieśni nadgarstka.
  • Czynniki mechaniczne – powtarzalne ruchy nadgarstka, takie jak pisanie na klawiaturze, pracowanie na taśmie produkcyjnej czy granie na instrumentach muzycznych, mogą prowadzić do przeciążeń i zwiększać ryzyko wystąpienia tego schorzenia.
  • Choroby układowe – cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy amyloidoza, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka poprzez wpływ na tkanki otaczające nerw pośrodkowy.
  • Otyłość – nadwaga i otyłość mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka poprzez zwiększenie ciśnienia wewnątrz kanału nadgarstka.

Leczenie cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka zależy od nasilenia objawów i stopnia zaawansowania schorzenia. W przypadku łagodnych do umiarkowanych objawów leczenie zachowawcze może przynieść ulgę i poprawę stanu pacjenta. Należy unikać przeciążeń i zakładać ortezę na nadgarstek.

Warto skorzystać także z usług rehabilitacyjnych. Z pewnością sprawdzi się terapia manualna, kinesiotaping oraz fizjoterapia. 

W przypadku braku poprawy mimo stosowania leczenia zachowawczego i farmakologicznego, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny w celu leczenia zespołu cieśni nadgarstka. Zabieg może być również rozważany, gdy objawy są bardzo nasilone lub gdy dochodzi do trwałego uszkodzenia nerwu pośrodkowego. W przypadku ZCKN stosuje się chirurgię otwartą oraz chirurgię endoskopową.

Zespół cieśni nadgarstka jest powszechnym schorzeniem, które dotyczy wielu osób. Powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy, przechodzący przez kanał nadgarstka, co prowadzi do bólu, drętwienia i osłabienia w dłoni i palcach. Leczenie zespołu cieśni nadgarstka obejmuje różnorodne metody, takie jak leczenie zachowawcze, farmakologiczne oraz zabiegi chirurgiczne.

Zobacz

Powiązane wpisy

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to powszechny problem, który dotyczy wielu osób na całym świecie. Jest to schorzenie związane z uciskiem nerwu pośrodkowego, przechodzącego przez nadgarstek w kanale nadgarstka. Ucisk ten prowadzi do bólu, drętwienia, osłabienia i uczucia mrowienia

implanty łydek warszawa

Implanty łydek

Implanty łydek to coraz popularniejsza metoda poprawy wyglądu i proporcji dolnej części nóg, która pozwala na uzyskanie estetycznych i harmonijnych kształtów. Dla wielu osób, szczególnie tych, którzy mają trudności z rozbudową mięśni łydek, mimo regularnych ćwiczeń, ten

liposukcja warszawa

Odsysanie tkanki tłuszczowej

Nadmiar tkanki tłuszczowej to defekt estetyczny, który może oddziaływać negatywnie na samopoczucie, pewność siebie, poczucie atrakcyjności oraz samoocenę. Odkładanie tłuszczu na brzuchu czy innych partiach ciała wpływa również niekorzystnie na zdrowie – przyczynia się do powstawania stanów

plastyka brzucha

Plastyka brzucha

Jędrny, płaski brzuch to marzenie wielu kobiet. Niestety, czasem mimo regularnej aktywności fizycznej i zdrowej, zbilansowanej diety, niemożliwe jest uzyskanie satysfakcjonującego efektu w postaci sprężystej skóry. Jednym z poważnych problemów estetycznych jest fałd brzuszny, czyli rozciągnięta, obwisła

Start typing and press Enter to search