chirurgia plastyczna dr kulicki
chirurgia ręki

Chirurgia ręki – jakie schorzenia pozwala wyleczyć?

Ręka to bardzo ważny narząd, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie wielu codziennych czynności, takich jak pisanie, chwytanie przedmiotów i przenoszenie ciężarów. Kończyny górne pomagają także w samodzielnym spożywaniu posiłków czy ubieraniu się. Poprzez dotyk odbieramy również bodźce z otoczenia. Informuje on organizm o temperaturze (niska, wysoka), fakturze i twardości danego przedmiotu oraz ostrzega przed bólem. Wszelkie patologie objawiające się ograniczoną ruchomością ręki oraz jej nieprawidłowym funkcjonowaniem mogą utrudniać codzienne życie. W przypadku urazów i innych zaburzeń konieczne będzie skontaktowanie się ze specjalistą po to, by jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. Co obejmuje chirurgia ręki?

Chirurgia ręki – czym jest?

Chirurgia ręki to dział medycyny skoncentrowany na diagnozowaniu i leczeniu operacyjnym urazów oraz schorzeń (nabytych i wrodzonych) w obrębie dłoni i nadgarstka. Dyscyplina stanowi połączenie chirurgii naczyniowej i plastycznej. Nieleczone patologie ręki mogą przyczyniać się do pogorszenia mobilności i sprawności pacjenta. Dolegliwościom bardzo często towarzyszy także ból, który wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie.

W przypadku przykurczów, niemożności chwytania przedmiotów, problemów z wyprostowaniem i zginaniem palców, zaciśnięciem ręki w pięść oraz wykonywaniem normalnych czynności, należy jak najszybciej udać się do lekarza zajmującego się chirurgią ręki.

Chirurgia ręki – jakie schorzenia można wyleczyć?

Zakres chirurgii ręki jest bardzo szeroki. Leczenie obejmuje między innymi:

  1. Zespół cieśni kanału nadgarstka – schorzenie wywołane jest uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. W rezultacie pacjent odczuwa nasilający się ból (w nocy oraz podczas długotrwałego wyprostowania lub zgięcia ręki). Występuje również drętwienie i mrowienie w obrębie czterech palców – kciuka, palca wskazującego, środkowego i serdecznego. Najczęściej na ZCKN cierpią kobiety. Rozwojowi schorzenia sprzyja długotrwałe wykonywanie powtarzających się czynności (np. wielogodzinna praca przy komputerze, gra na instrumencie, praca przy taśmie). Inne przyczyny zespołu cieśni kanału nadgarstka to:
  • zapalenie pochewek ścięgien mięśni zginaczy,
  • choroba zwyrodnieniowa,
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe, takie jak: niewydolność nerek, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów,
  • złamania i zwichnięcia w obrębie nadgarstka,
  • przemieszczenie kości w obrębie stawu.

Jeżeli terapia ultradźwiękami lub miejscowe zastrzyki sterydów nie będą skuteczne, wskazana jest operacja. Wyróżnić można dwie metody – otwartą i endoskopową. W trakcie operacji przecina się więzadła poprzeczne i wytwarza się większą przestrzeń dla struktur biegnących w kanale nadgarstka.

  1. Chorobę Dupuytrena – przyczyną choroby jest zgrubienie podskórne bądź przykurcz rozcięgna. W obrębie dłoni, aż do palców pojawiają się grudki. Dodatkowo zmniejsza się ruchomość palców. Najczęściej objawy pojawiają się na serdecznym i małym palcu. Schorzenie występuje częściej u mężczyzn niż kobiet. Leczenie przykurczu Dupuytrena polega na usunięciu nieprawidłowego rozcięgna.

Podsumowując, chirurgia ręki to dziedzina zajmująca się leczeniem chorób i urazów kończyny górnej. Pacjenci cierpiący z powodu bólu rąk, drętwienia palców, z deformacjami, mający problem z poruszaniem kończyną, powinni niezwłocznie podjąć odpowiednią terapię.

Zobacz

Powiązane wpisy

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to powszechny problem, który dotyczy wielu osób na całym świecie. Jest to schorzenie związane z uciskiem nerwu pośrodkowego, przechodzącego przez nadgarstek w kanale nadgarstka. Ucisk ten prowadzi do bólu, drętwienia, osłabienia i uczucia mrowienia

implanty łydek warszawa

Implanty łydek

Implanty łydek to coraz popularniejsza metoda poprawy wyglądu i proporcji dolnej części nóg, która pozwala na uzyskanie estetycznych i harmonijnych kształtów. Dla wielu osób, szczególnie tych, którzy mają trudności z rozbudową mięśni łydek, mimo regularnych ćwiczeń, ten

liposukcja warszawa

Odsysanie tkanki tłuszczowej

Nadmiar tkanki tłuszczowej to defekt estetyczny, który może oddziaływać negatywnie na samopoczucie, pewność siebie, poczucie atrakcyjności oraz samoocenę. Odkładanie tłuszczu na brzuchu czy innych partiach ciała wpływa również niekorzystnie na zdrowie – przyczynia się do powstawania stanów

plastyka brzucha

Plastyka brzucha

Jędrny, płaski brzuch to marzenie wielu kobiet. Niestety, czasem mimo regularnej aktywności fizycznej i zdrowej, zbilansowanej diety, niemożliwe jest uzyskanie satysfakcjonującego efektu w postaci sprężystej skóry. Jednym z poważnych problemów estetycznych jest fałd brzuszny, czyli rozciągnięta, obwisła

Start typing and press Enter to search