chirurgia plastyczna dr kulicki
chirurgia ręki

Chirurgia ręki – jakie schorzenia pozwala wyleczyć?

Ręka to bardzo ważny narząd, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie wielu codziennych czynności, takich jak pisanie, chwytanie przedmiotów i przenoszenie ciężarów. Kończyny górne pomagają także w samodzielnym spożywaniu posiłków czy ubieraniu się. Poprzez dotyk odbieramy również bodźce z otoczenia. Informuje on organizm o temperaturze (niska, wysoka), fakturze i twardości danego przedmiotu oraz ostrzega przed bólem. Wszelkie patologie objawiające się ograniczoną ruchomością ręki oraz jej nieprawidłowym funkcjonowaniem mogą utrudniać codzienne życie. W przypadku urazów i innych zaburzeń konieczne będzie skontaktowanie się ze specjalistą po to, by jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. Co obejmuje chirurgia ręki?

Chirurgia ręki – czym jest?

Chirurgia ręki to dział medycyny skoncentrowany na diagnozowaniu i leczeniu operacyjnym urazów oraz schorzeń (nabytych i wrodzonych) w obrębie dłoni i nadgarstka. Dyscyplina stanowi połączenie chirurgii naczyniowej i plastycznej. Nieleczone patologie ręki mogą przyczyniać się do pogorszenia mobilności i sprawności pacjenta. Dolegliwościom bardzo często towarzyszy także ból, który wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie.

W przypadku przykurczów, niemożności chwytania przedmiotów, problemów z wyprostowaniem i zginaniem palców, zaciśnięciem ręki w pięść oraz wykonywaniem normalnych czynności, należy jak najszybciej udać się do lekarza zajmującego się chirurgią ręki.

Chirurgia ręki – jakie schorzenia można wyleczyć?

Zakres chirurgii ręki jest bardzo szeroki. Leczenie obejmuje między innymi:

  1. Zespół cieśni kanału nadgarstka – schorzenie wywołane jest uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. W rezultacie pacjent odczuwa nasilający się ból (w nocy oraz podczas długotrwałego wyprostowania lub zgięcia ręki). Występuje również drętwienie i mrowienie w obrębie czterech palców – kciuka, palca wskazującego, środkowego i serdecznego. Najczęściej na ZCKN cierpią kobiety. Rozwojowi schorzenia sprzyja długotrwałe wykonywanie powtarzających się czynności (np. wielogodzinna praca przy komputerze, gra na instrumencie, praca przy taśmie). Inne przyczyny zespołu cieśni kanału nadgarstka to:
  • zapalenie pochewek ścięgien mięśni zginaczy,
  • choroba zwyrodnieniowa,
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe, takie jak: niewydolność nerek, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów,
  • złamania i zwichnięcia w obrębie nadgarstka,
  • przemieszczenie kości w obrębie stawu.

Jeżeli terapia ultradźwiękami lub miejscowe zastrzyki sterydów nie będą skuteczne, wskazana jest operacja. Wyróżnić można dwie metody – otwartą i endoskopową. W trakcie operacji przecina się więzadła poprzeczne i wytwarza się większą przestrzeń dla struktur biegnących w kanale nadgarstka.

  1. Chorobę Dupuytrena – przyczyną choroby jest zgrubienie podskórne bądź przykurcz rozcięgna. W obrębie dłoni, aż do palców pojawiają się grudki. Dodatkowo zmniejsza się ruchomość palców. Najczęściej objawy pojawiają się na serdecznym i małym palcu. Schorzenie występuje częściej u mężczyzn niż kobiet. Leczenie przykurczu Dupuytrena polega na usunięciu nieprawidłowego rozcięgna.

Podsumowując, chirurgia ręki to dziedzina zajmująca się leczeniem chorób i urazów kończyny górnej. Pacjenci cierpiący z powodu bólu rąk, drętwienia palców, z deformacjami, mający problem z poruszaniem kończyną, powinni niezwłocznie podjąć odpowiednią terapię.

Zobacz

Powiązane wpisy

plastyka powiek górnych

Plastyka powiek górnych

Wygląd zewnętrzny to nasza wizytówka. To właśnie pierwsze wrażenie ma wpływ na to, w jaki sposób odbiera nas otoczenie. Podczas rozmowy z nowo poznaną osobą zwracamy szczególną uwagę na oczy. Nie bez powodu określane są one zwierciadłem

medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna – skuteczne zabiegi odmładzające

Medycyna estetyczna to dziedzina skoncentrowana na poprawie jakości życia i komfortu psychicznego pacjentów, a także zwiększeniu ich zadowolenia z wyglądu. Jest to możliwe dzięki usunięciu mankamentów urody o różnym podłożu (zmarszczki, wiotkość, przebarwienia itd.). W ramach medycyny

botoks

Botoks – skuteczny zabieg na zmarszczki

Zmarszczki mimiczne to powszechny problem, który dotyka zarówno dojrzałe osoby, jak i młode o ekspresyjnej mimice twarzy. Główną przyczyną ich powstawania jest intensywna praca mięśni podczas wyrażania emocji, myśli czy postawy wobec innych ludzi. W ciągu dnia

Start typing and press Enter to search