chirurgia plastyczna dr kulicki
botoks

Botoks – skuteczny zabieg na zmarszczki

Zmarszczki mimiczne to powszechny problem, który dotyka zarówno dojrzałe osoby, jak i młode o ekspresyjnej mimice twarzy. Główną przyczyną ich powstawania jest intensywna praca mięśni podczas wyrażania emocji, myśli czy postawy wobec innych ludzi. W ciągu dnia mięśnie odpowiedzialne za mimikę wykonują nawet kilkanaście tysięcy skurczów, wskutek czego na czole, w okolicach oczu czy ust powstają, a następnie pogłębiają się i utrwalają charakterystyczne linie.

Początkowo zmarszczki mimiczne zauważalne są jedynie podczas pracy mięśni, z czasem jednak stają się zmarszczkami statycznymi, a więc nie znikają po zmianie mimiki. Ma to związek z naturalnym procesem starzenia, w wyniku którego dochodzi do stopniowej utraty kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu w tkankach, co powoduje wiotkość i opadanie skóry. Powstawaniu zmarszczek sprzyjają również czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne czy stres oksydacyjny. Doskonałym zabiegiem odmładzającym, na zmarszczki jest toksyna botulinowa. Na czym polega botoks?

Botoks twarzy – na czym polega?

Botoks (inaczej botox) to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej wybieranych przez pacjentów. W trakcie terapii w wybrane miejsca na twarzy, za pomocą bardzo cienkiej igły, wstrzykuje się niewielką ilość preparatu zawierającego toksynę botulinową. W ten sposób dochodzi do zablokowania przesyłania impulsu nerwowego do mięśni, co przyczynia się do ich rozluźnienia, a w konsekwencji do wygładzenia zmarszczek.

Główne zalety botoksu to świetne efekty w postaci pozbycia się zmarszczek mimicznych. Ponadto zabieg medycyny estetycznej jest bezpieczny, małoinwazyjny, niemal bezbolesny, krótki, nie wymaga rekonwalescencji i specjalnego przygotowania. Pierwsze zmiany w obrębie twarzy widać już po 3 dniach od terapii. Na końcowy efekt należy poczekać 2 tygodnie. Uzyskany rezultat utrzymuje się przez okres około 6 miesięcy.

Warto również nadmienić, że w związku z tym, że podczas zabiegu usuwania zmarszczek, stosuje się niewielkie stężenie toksyny botulinowej, iniekcja nie wpływa w żaden sposób na obszary układu nerwowego poza miejscem zabiegowym.

Botoks – jakich efektów można oczekiwać?

Dzięki temu, że toksynę botulinową aplikuje się w miejscach formowania się zmarszczek mimicznych, zabieg zmniejsza ich widoczność, przez co twarz wygląda młodziej. Botoks sprawdzi się w przypadku:

  • zmarszczek poziomych na czole,
  • lwiej zmarszczki (zmarszczka pionowa na czole),
  • bruzdy nosowo-wargowej,
  • zmarszczek wokół oczu (kurze łapki, zmarszczki na dolnej powiece),
  • zmarszczek wokół ust, tzw. zmarszczki palacza.

Botoks – dla kogo?

Botoks to zabieg o szerokim spektrum zastosowania. Rekomendowany jest młodym osobom między 20. a 30. rokiem życia, o intensywnej mimice twarzy, które chcą zapobiec przedwczesnemu tworzeniu się zmarszczek, ich utrwalaniu i pogłębianiu się. Ponadto zabieg odmładzający polecany jest pacjentom borykającym się ze zmarszczkami mimicznymi, na przykład kurzymi łapkami czy lwią zmarszczką. Regularna iniekcja preparatu na bazie toksyny botulinowej przywraca młody wygląd dzięki redukcji zmarszczek.

Botoks – przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do botoksu? Z zabiegu medycyny estetycznej nie mogą skorzystać osoby:

  • w ciąży i w trakcie karmienia piersią,
  • stosujące antybiotyki,
  • mające problem z krzepliwością krwi,
  • po zawale mięśnia sercowego,
  • nadwrażliwe na składniki preparatu.

Podsumowując, botoks to skuteczny zabieg na zmarszczki, przeznaczony zarówno dla osób młodych przed 30. rokiem życia, jak i dla pacjentów z pierwszymi i bardziej zaawansowanymi oznakami starzenia się skóry. Toksyna botulinowa wygładza zmarszczki mimiczne wokół ust, nosa, oczu oraz poziome i pionowe na czole.

Zobacz

Powiązane wpisy

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to powszechny problem, który dotyczy wielu osób na całym świecie. Jest to schorzenie związane z uciskiem nerwu pośrodkowego, przechodzącego przez nadgarstek w kanale nadgarstka. Ucisk ten prowadzi do bólu, drętwienia, osłabienia i uczucia mrowienia

implanty łydek warszawa

Implanty łydek

Implanty łydek to coraz popularniejsza metoda poprawy wyglądu i proporcji dolnej części nóg, która pozwala na uzyskanie estetycznych i harmonijnych kształtów. Dla wielu osób, szczególnie tych, którzy mają trudności z rozbudową mięśni łydek, mimo regularnych ćwiczeń, ten

liposukcja warszawa

Odsysanie tkanki tłuszczowej

Nadmiar tkanki tłuszczowej to defekt estetyczny, który może oddziaływać negatywnie na samopoczucie, pewność siebie, poczucie atrakcyjności oraz samoocenę. Odkładanie tłuszczu na brzuchu czy innych partiach ciała wpływa również niekorzystnie na zdrowie – przyczynia się do powstawania stanów

plastyka brzucha

Plastyka brzucha

Jędrny, płaski brzuch to marzenie wielu kobiet. Niestety, czasem mimo regularnej aktywności fizycznej i zdrowej, zbilansowanej diety, niemożliwe jest uzyskanie satysfakcjonującego efektu w postaci sprężystej skóry. Jednym z poważnych problemów estetycznych jest fałd brzuszny, czyli rozciągnięta, obwisła

Start typing and press Enter to search