chirurgia plastyczna dr kulicki
chirurgia plastyczna dr maciej kulicki

Chirurgia plastyczna – skuteczny sposób poprawiania niedoskonałości ciała

Z upływem lat kobiece ciało ulega stopniowej zmianie. Na wybranych partiach gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej, piersi tracą swoją jędrność, skóra staje się wiotka i sucha przez niedobór kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Tkanki zaczynają opadać, zwłaszcza na brodzie, w obrębie policzków, oczu i ust, przez co twarz wygląda na zmęczoną i smutną. Doskonałym sposobem napięcia skóry, zredukowania zmarszczek, usunięcia tłuszczu bądź poprawienia innych mankamentów urody, jest chirurgia plastyczna.

 

Chirurgia plastyczna – co to?

Chirurgia plastyczna to dział medycyny zajmujący się korekcją faktycznych bądź odczuwalnych przez pacjenta defektów ciała (chirurgia korekcyjna). Dziedzina obejmuje również leczenie problemów estetyczno-kosmetycznych będących wynikiem wad wrodzonych (np. rozszczep warg), uszkodzeń powstałych wskutek choroby czy wypadku, rozległych oparzeń, nieprawidłowo przeprowadzonej terapii.

Mimo że proste techniki plastyczne były już znane na początku naszej ery, dopiero okres I i II wojny światowej wpłynął znacząco na rozwinięcie metod operacji plastycznych. To właśnie wtedy wykonywano zabiegi chirurgiczne u rannych żołnierzy, przywracając tym samym funkcję skóry i tkanek sprzed urazu. W latach 30. XIX wieku na terenie Europie powstały pierwsze ośrodki chirurgii plastycznej, które oferowały przeprowadzanie zabiegów z powodów estetycznych, nie tylko zdrowotnych. Doprowadziło to do rozwoju chirurgii estetycznej.

 

Na jakie zabiegi w ramach chirurgii plastycznej można się zdecydować?

Zabiegi plastyczne to nie tylko świetny sposób poprawienia urody i odmłodzenia, lecz także zwiększenia pewności siebie, komfortu psychicznego oraz satysfakcji z życia. Pacjenci mogą się zdecydować na następujące operacje plastyczne:

 

Lipofilling 

Jest to modelowanie twarzy to metoda polegająca na przeszczepie tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru ciała w inne. Skóra w miejscu zabiegowym zostaje napięta, nawilżona, odmłodzona, poprawia się również jej gęstość. Wśród wskazań do zabiegu można wymienić bruzdy, zmarszczki oraz fałd nosowo-wargowy. Z lipofillingu nie mogą skorzystać pacjenci:

 • w ciąży, 
 • o zbyt niskiej wadze, 
 • z chorobami serca, wątroby, nerek,
 • mający problemy z krzepliwością krwi,
 • z aktywną infekcją skóry,
 • z cukrzycą,
 • z nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym.

 

Powiększenie piersi (augmentacja), podniesienie piersi (mastopeksja), pomniejszenie piersi (mammoplastyka)

Podczas zabiegu plastycznego można skorygować asymetrię piersi, poprawić ich kształt, pomniejszyć lub powiększyć biust. Najczęściej pacjentki decydują się na augmentację. Piersi powiększa się implantami, które wprowadza się pod mięsień bądź gruczoł piersiowy poprzez wykonanie nacięcia pod pachą czy pod piersiami. Przeciwwskazania do zabiegu to:

 • ciąża,
 • żylaki,
 • stany zapalne,
 • duża nadwaga,
 • przeziębienie,
 • zaburzenia hormonalne,
 • menstruacja w dniu zabiegu.

 

Plastyka brzucha (abdominoplastyka)

Jest to skuteczna metoda usunięcia nadmiaru wiotkiej skóry i tkanki tłuszczowej. Zabieg skierowany jest do osób z przepukliną brzuszną, rozstępem mięśni prostych brzucha, bliznami pooperacyjnymi, a także luźną skórą w obrębie brzucha powstałą w wyniku szybkiej utraty wagi. Operacji plastyki brzucha nie można wykonać u pacjentów w ciąży, z nadczynnością tarczycy, dużą otyłością.

W ramach chirurgii plastycznej przeprowadza się również korekcję nosa, plastykę powiek górnych czy lifting twarzy.

Zobacz

Powiązane wpisy

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to powszechny problem, który dotyczy wielu osób na całym świecie. Jest to schorzenie związane z uciskiem nerwu pośrodkowego, przechodzącego przez nadgarstek w kanale nadgarstka. Ucisk ten prowadzi do bólu, drętwienia, osłabienia i uczucia mrowienia

implanty łydek warszawa

Implanty łydek

Implanty łydek to coraz popularniejsza metoda poprawy wyglądu i proporcji dolnej części nóg, która pozwala na uzyskanie estetycznych i harmonijnych kształtów. Dla wielu osób, szczególnie tych, którzy mają trudności z rozbudową mięśni łydek, mimo regularnych ćwiczeń, ten

liposukcja warszawa

Odsysanie tkanki tłuszczowej

Nadmiar tkanki tłuszczowej to defekt estetyczny, który może oddziaływać negatywnie na samopoczucie, pewność siebie, poczucie atrakcyjności oraz samoocenę. Odkładanie tłuszczu na brzuchu czy innych partiach ciała wpływa również niekorzystnie na zdrowie – przyczynia się do powstawania stanów

plastyka brzucha

Plastyka brzucha

Jędrny, płaski brzuch to marzenie wielu kobiet. Niestety, czasem mimo regularnej aktywności fizycznej i zdrowej, zbilansowanej diety, niemożliwe jest uzyskanie satysfakcjonującego efektu w postaci sprężystej skóry. Jednym z poważnych problemów estetycznych jest fałd brzuszny, czyli rozciągnięta, obwisła

Start typing and press Enter to search