chirurgia plastyczna dr kulicki
chirurgia plastyczna dr maciej kulicki

Chirurgia plastyczna – skuteczny sposób poprawiania niedoskonałości ciała

Z upływem lat kobiece ciało ulega stopniowej zmianie. Na wybranych partiach gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej, piersi tracą swoją jędrność, skóra staje się wiotka i sucha przez niedobór kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Tkanki zaczynają opadać, zwłaszcza na brodzie, w obrębie policzków, oczu i ust, przez co twarz wygląda na zmęczoną i smutną. Doskonałym sposobem napięcia skóry, zredukowania zmarszczek, usunięcia tłuszczu bądź poprawienia innych mankamentów urody, jest chirurgia plastyczna.

 

Chirurgia plastyczna – co to?

Chirurgia plastyczna to dział medycyny zajmujący się korekcją faktycznych bądź odczuwalnych przez pacjenta defektów ciała (chirurgia korekcyjna). Dziedzina obejmuje również leczenie problemów estetyczno-kosmetycznych będących wynikiem wad wrodzonych (np. rozszczep warg), uszkodzeń powstałych wskutek choroby czy wypadku, rozległych oparzeń, nieprawidłowo przeprowadzonej terapii.

Mimo że proste techniki plastyczne były już znane na początku naszej ery, dopiero okres I i II wojny światowej wpłynął znacząco na rozwinięcie metod operacji plastycznych. To właśnie wtedy wykonywano zabiegi chirurgiczne u rannych żołnierzy, przywracając tym samym funkcję skóry i tkanek sprzed urazu. W latach 30. XIX wieku na terenie Europie powstały pierwsze ośrodki chirurgii plastycznej, które oferowały przeprowadzanie zabiegów z powodów estetycznych, nie tylko zdrowotnych. Doprowadziło to do rozwoju chirurgii estetycznej.

 

Na jakie zabiegi w ramach chirurgii plastycznej można się zdecydować?

Zabiegi plastyczne to nie tylko świetny sposób poprawienia urody i odmłodzenia, lecz także zwiększenia pewności siebie, komfortu psychicznego oraz satysfakcji z życia. Pacjenci mogą się zdecydować na następujące operacje plastyczne:

 

Lipofilling 

Jest to modelowanie twarzy to metoda polegająca na przeszczepie tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru ciała w inne. Skóra w miejscu zabiegowym zostaje napięta, nawilżona, odmłodzona, poprawia się również jej gęstość. Wśród wskazań do zabiegu można wymienić bruzdy, zmarszczki oraz fałd nosowo-wargowy. Z lipofillingu nie mogą skorzystać pacjenci:

 • w ciąży, 
 • o zbyt niskiej wadze, 
 • z chorobami serca, wątroby, nerek,
 • mający problemy z krzepliwością krwi,
 • z aktywną infekcją skóry,
 • z cukrzycą,
 • z nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym.

 

Powiększenie piersi (augmentacja), podniesienie piersi (mastopeksja), pomniejszenie piersi (mammoplastyka)

Podczas zabiegu plastycznego można skorygować asymetrię piersi, poprawić ich kształt, pomniejszyć lub powiększyć biust. Najczęściej pacjentki decydują się na augmentację. Piersi powiększa się implantami, które wprowadza się pod mięsień bądź gruczoł piersiowy poprzez wykonanie nacięcia pod pachą czy pod piersiami. Przeciwwskazania do zabiegu to:

 • ciąża,
 • żylaki,
 • stany zapalne,
 • duża nadwaga,
 • przeziębienie,
 • zaburzenia hormonalne,
 • menstruacja w dniu zabiegu.

 

Plastyka brzucha (abdominoplastyka)

Jest to skuteczna metoda usunięcia nadmiaru wiotkiej skóry i tkanki tłuszczowej. Zabieg skierowany jest do osób z przepukliną brzuszną, rozstępem mięśni prostych brzucha, bliznami pooperacyjnymi, a także luźną skórą w obrębie brzucha powstałą w wyniku szybkiej utraty wagi. Operacji plastyki brzucha nie można wykonać u pacjentów w ciąży, z nadczynnością tarczycy, dużą otyłością.

W ramach chirurgii plastycznej przeprowadza się również korekcję nosa, plastykę powiek górnych czy lifting twarzy.

Zobacz

Powiązane wpisy

chirurgia plastyczna sylwetki

Chirurgia plastyczna sylwetki

Brak poczucia własnej wartości to poważny problem, który oddziałuje negatywnie na różne sfery życia. Ma wpływ na kontakty towarzyskie, zawodowe, a także na relację z partnerem. Jedną z przyczyn niskiej samooceny i braku pewności siebie jest niezadowolenie

Chirurgia plastyczna twarzy

Chirurgia plastyczna twarzy

Wygląd zewnętrzny stanowi naszą wizytówkę. Ma zatem bezpośredni wpływ na pierwsze wrażenie i postrzeganie przez innych ludzi. Wszelkie mankamenty urody mogą oddziaływać negatywnie na zdrowie psychiczne i emocjonalne – powodują utratę pewności siebie, obniżają samoocenę, a także

Start typing and press Enter to search