To jak wyglądamy ma ogromny wpływ na to, jak postrzegają nas inni ludzie. Brak satysfakcji z wyglądu zewnętrznego oddziałuje niekorzystnie na psychikę, samoocenę, pewność siebie czy kontakty międzyludzkie. Defektem estetycznym wywołującym uczucie dyskomfortu są zmarszczki, wiotka skóra, cellulit, nadmiar tkanki tłuszczowej. Częstym źródłem kompleksów jest także garbaty, krzywy nos. Niezadowolenie z budowy nosa może odbijać się negatywnie na poczuciu atrakcyjności czy akceptacji. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej. Jednym ze skutecznych sposobów korekty nosa jest operacja plastyczna – rhinoplastyka. Na czym polega zabieg? Jakie są wskazania do jego wykonania?
Na czym polega korekcja nosa?
Operacja plastyczna nosa (inaczej rhinoplastyka) wykonywana jest w celu poprawienia lub przywrócenia kształtu, wyglądu, proporcji nosa. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, podczas którego uzyskuje informacje na temat jego stanu zdrowia, ocenia budowę i kształt nosa, a także zapoznaje się z indywidualnymi oczekiwaniami. Na podstawie preferencji poszczególnych pacjentów, specjalista ustala efekt pooperacyjny, który zostaje omówiony w trakcie konsultacji. Dodatkowo chirurg plastyk zleca wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych.
Chirurgiczna korekta nosa polega na oddzieleniu skóry od struktury chrzęstno-kostnej, nadaniu nosowi pożądanego kształtu oraz naniesienia z powrotem skóry na konstrukcję. Przeprowadzając plastykę nosa, chirurg wykonuje nacięcia w przewodach nosowych (metoda wewnętrznosowa) bądź u podstawy słupka.
Przez kilka dni po operacji chirurgicznej nosa, pacjent może odczuwać ból i dyskomfort. W miejscu zabiegowym wystąpić może również obrzęk i zasinienie. Wszystkie dolegliwości ustąpią samoistnie po zdjęciu gipsu. Przez okres 2-3 miesięcy od przeprowadzenia rhinoplastyki, zaleca się zabezpieczenie nosa przed urazami.
Plastyka nosa – wskazania
Główne wskazania do plastyki nosa to względy estetyczne i zdrowotne, takie jak:
- krzywy nos,
- widoczny garbek na nosie,
- zbyt długi lub zbyt krótki nos (skrócenie lub wydłużenie nosa),
- nieproporcjonalnie duży czubek nosa,
- opadający czubek nosa,
- czubek nosa zakończony kulką,
- zadarty nos,
- przywrócenie prawidłowych proporcji nosa,
- niesymetryczny nos,
- za wąski nos,
- zbyt szeroki nos,
- krzywa przegroda nosowa,
- wady genetyczne,
- zmiana kształtu nosa spowodowana urazem,
- niedrożność nosa,
- problemy z oddychaniem,
- chrapanie.
W trakcie zabiegu korekty nosa, lekarz może zmienić wygląd szpiczastego, długiego, krótkiego, garbatego, krzywego nosa.
Plastyka nosa – przeciwwskazania
Główne przeciwwskazania do wykonania zabiegu rhinoplastyki to:
- ciąża,
- okres laktacji,
- cukrzyca,
- problemy z krzepliwością krwi,
- nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
- choroby bakteryjne i wirusowe skóry lub śluzówek,
- choroby autoimmunologiczne,
- skazy naczyniowe.
Chirurgiczna korekta nosa – podsumowanie
Zabieg operacji plastycznej nosa skierowany jest do osób, które nie są zadowolone z wyglądu nosa bądź chcą przywrócić jego kształt lub proporcje. Rhinoplastyka obejmuje skorygowanie czubka, skrócenie, zmniejszenie, wyprostowanie nosa, usunięcie garbka, a także zmniejszenie nozdrzy. Plastyka nosa wykonywana jest również ze względów zdrowotnych (kłopoty z oddychaniem, chrapanie itd.). W trakcie zabiegu, chirurg wykonuje cięcia wewnątrz nosa lub na słupku nosa.