Odstające uszy to mankament urody spowodowany nietypową budową małżowiny usznej. Problem bardzo często jest źródłem kompleksów, poczucia braku akceptacji, niskiej samooceny, obniżonej wiary w siebie, a także powodem wstydu. Skuteczną metodą korekty uszu jest otoplastyka. To operacja plastyczna, która może być przeprowadzana również u najmłodszych pacjentów (po 12. roku życia) w celu zmiany kształtu, położenia bądź rozmiaru uszu. Jak wygląda rekonwalescencja po chirurgicznej korekcji uszu? Na czym polega ww. zabieg z zakresu chirurgii plastycznej?
Przebieg zabiegu korekcji odstających uszu
Przed zabiegiem korekcji uszu, chirurg przeprowadza konsultację z pacjentem, podczas której omawia przebieg operacji, wykorzystywane metody oraz rezultaty zabiegu. Na tym etapie lekarz z zakresu chirurgii plastycznej zleca również wykonanie badań laboratoryjnych po to, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i zakwalifikować pacjenta do operacji.
Chirurgiczna korekcja uszu wykonywana jest w znieczuleniu. W trakcie zabiegu, chirurg plastyczny wykonuje nacięcia za małżowiną, dzięki czemu blizny pooperacyjne będą mniej widoczne. Po odsłonięciu chrząstki, dochodzi do jej modelowania aż do momentu uzyskania oczekiwanego kształtu i rozmiaru. Ostatnim etapem operacji plastycznej uszu jest założenie szwów kształtujących, które są zdejmowane po około tygodniu/dwóch od zabiegu.
Bezpośrednio po korekcji odstających uszu, lekarz zakłada opatrunek z antybiotykiem stabilizowany przy pomocy opaski bandażowej, dzięki czemu dodatkowo kształtuje się wygląd małżowin. Po zabiegu chirurgicznym uszu pacjent może odczuwać przez kilka/kilkanaście dni ból i dyskomfort. Wystąpić może również obrzęk i zaburzenia czucia, które ustąpią samoistnie. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego bądź krwiaka, należy niezwłocznie skontaktować się z chirurgiem plastycznym.
Zalecenia po korekcji chirurgicznej uszu to:
- do czasu zdjęcia szwów nie powinno się myć głowy,
- należy nosić opaskę na uszach przez kilka pierwszych tygodni po operacji – najpierw cały czas, a następnie wyłącznie podczas uprawiania sportu i spania.
Otoplastyka – wskazania do zabiegu
Główne wskazania do zabiegu otoplastyki to niezadowolenie z wyglądu uszu. Odstawanie uszu to wada wrodzona, która pojawia się na skutek niewłaściwie rozwijającej się chrząstki. Odstające uszy to także cecha dziedziczna.
Chirurgiczna operacja uszu – efekty
Jakie są efekty po zabiegu korekcji odstających uszu? Otoplastyka umożliwia zmniejszenie nachylenia małżowin, dzięki czemu poprawiony zostaje wygląd uszu, twarz wydaje się bardziej symetryczna, a samopoczucie pacjenta jest lepsze.
Zabieg korekcji odstających uszu – przeciwwskazania
Istnieją określone przeciwwskazania do wykonania plastyki odstających uszu, takie jak:
- ciąża,
- skazy naczyniowe,
- infekcje bakteryjne i wirusowe,
- cukrzyca,
- nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
- problemy z krzepliwością krwi,
- anemia.
Otoplastyka uszu – podsumowanie
Odstające uszy to problem estetyczny, który może wpływać negatywnie na poczucie atrakcyjności, pewność siebie, jakość życia czy kontakty międzyludzkie. W szczególności w wieku szkolnym, dzieci mogą doświadczyć wielu nieprzyjemności w związku z nietypowym ustawieniem małżowin usznych, co może przyczyniać się do izolacji społecznej, trudności z nauką, złego samopoczucia. Korekcja odstających uszu polega na modelowaniu chrząstki w celu uzyskania nowego kształtu ucha. Po zabiegu zakłada się szwy. Operację plastyczną uszu wykonuje się nie tylko u osób dorosłych, lecz także u dzieci. Korekcja małżowiny u dzieci przebiega sprawniej, wiąże się również z mniejszym ryzykiem wystąpienia dolegliwości pooperacyjnych.