Wygląd zewnętrzny to nasza wizytówka. To właśnie pierwsze wrażenie ma wpływ na to, w jaki sposób odbiera nas otoczenie. Podczas rozmowy z nowo poznaną osobą zwracamy szczególną uwagę na oczy. Nie bez powodu określane są one zwierciadłem duszy. Piękne spojrzenie przyciąga wzrok, dodaje nam pewności siebie i sprawia, że czujemy się atrakcyjniejsi. Wiele osób boryka się jednak z problemem luźnej i obwisłej skóry wokół oczu. Opadająca powieka to dolegliwość, która w znaczący sposób zmienia wygląd twarzy, dodaje lat, zaniża samoocenę, a także ogranicza pole widzenia. Blefaroplastyka to skuteczny zabieg chirurgii estetycznej, dzięki któremu można skorygować opadające powieki górne. Na czym polega? Jakie są wskazania do wykonania plastyki powiek?
Opadające powieki – przyczyny
Opadająca powieka to problem, z którym borykają się osoby w różnym wieku. Najczęściej zmniejszenie szpary powiekowej jest związane z naturalnym proces starzenia, który zachodzi w organizmie już przed 30. rokiem życia. Wówczas dochodzi do stopniowej utraty kolagenu, przez co skóra staje się wiotka, luźna i obwisła. Ponadto u starszych osób można zaobserwować utratę napięcia i siły mięśnia dźwigacza powieki górnej. W przypadku dzieci mamy do czynienia z wrodzonym opadaniem powieki.
Jakie są główne objawy dolegliwości? To przede wszystkim trudność z podnoszeniem i opuszczaniem powiek, zamknięciem oka/oczu, problemy z widzeniem (w tym podwójne widzenie), przymrużenie oczu, łzawienie, a nawet zez.
Plastyka powiek górnych – na czym polega?
Blefaroplastyka to zabieg, który można wykonać zarówno na powiekach górnych, jak i dolnych. Procedura rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem, podczas którego lekarz wyklucza przeciwwskazania do zabiegu, takie jak:
- cukrzyca,
- niewyrównane ciśnienie tętnicze,
- problemy z krzepliwością krwi,
- nowotwory,
- ciąża i okres laktacji,
- choroby autoimmunologiczne i endokrynologiczne,
- aktywne infekcje skórne,
- infekcje śluzówek,
- skazy naczyniowe.
Następnie specjalista zleca wykonanie odpowiednich badań, na przykład morfologii z rozmazem, poziomu elektrolitów, zaburzenia krzepnięcia krwi czy badań okulistycznych. Ponadto podczas konsultacji lekarz wyjaśnia, jak będzie przebiegał zabieg i jakie efekty można uzyskać.
Warto dodać, że na tydzień przed plastyką powiek górnych, pacjent nie powinien przyjmować żadnych leków, które mogłyby wpłynąć w jakiś sposób na krzepliwość krwi. Powinien również zrezygnować na ten czas z palenia papierosów.
Blefaroplastyka powiek górnych – przebieg
Zabieg blefaroplastyki polega na wykonaniu nacięcia na powiece górnej (w takim miejscu, aby przy otwartym oku nie było ono widoczne), oddzieleniu fragmentu skóry o szerokości od 5 mm do 10 mm, usunięciu go wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej oraz zaszyciu rany za pomocą jednego szwu pojedynczego lub szwów ciągłych. Po zabiegu plastyki powiek górnych nie pozostają blizny, ponieważ nacięcie wykonane jest w naturalnym załamaniu skóry. Blefaroplastyka jest bezbolesna, ponieważ zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
Plastyka powiek górnych – zalecenia po zabiegu
Po zabiegu blefaroplastyki powiek górnych pacjent powinien unikać intensywnego wysiłku fizycznego, picia alkoholu i palenia papierosów. Przez 24 godzin od momentu wykonania plastyki powiek, należy oszczędzać oczy, chronić je przed słońcem i wiatrem. Aby zmniejszyć uczucie swędzenia i pieczenia oczu, wskazane jest stosowanie przepisanych przez lekarza kropli.
Plastyka powiek górnych – efekty
Dzięki zabiegowi plastyki powiek górnych, poprawia się ogólny wygląd oka – oczy wydają się większe, a spojrzenie odmłodzone. W ten sposób można zwiększyć również zakres widzenia, dzięki usunięciu nadmiaru skóry.
Plastyka powiek górnych – wskazania
Wskazania do zabiegu blefaroplastyki to nie tylko opadająca powieka, lecz także: problem z widzeniem spowodowany nadmiarem skóry na powiekach górnych, wiotka skóra wokół oczu, asymetria oczu, przepuklina tłuszczowa.
Podsumowanie
Plastyka powiek górnych to skuteczny i bezpieczny zabieg z zakresu chirurgii plastycznej twarzy, który polega na wycięciu fragmentu skóry. Blefaroplastykę przeprowadza się zarówno ze względów estetycznych (obwisła, luźna skóra dodaje lat i zmienia wygląd twarzy), jak i zdrowotnych (problemy z widzeniem). Efekt – odmłodzenie spojrzenia i pacjenta, zwiększone pole widzenia, a także większa satysfakcja ze swojego wyglądu.